Oddalony ok. 22 km od Dźwirzyna, jest miastem o pasjonującej historii związanej z dziejami Pomorza Zachodniego i Polski. Trzebiatów jest ośrodkiem miejskim o tradycji średniowiecznej, dawnym miastem hanzeatyckim, które konkurowało jako ośrodek handlu międzynarodowego z Gryficami i Kołobrzegiem. O dziejach przeszłych tego miasta i okolic świadczą znakomicie zachowane i pieczołowicie odrestaurowane liczne zabytki. W obrębie murów obronnych leży Stare Miasto. Położone 10m. n.p.m. góruje nad okolicą.
atrakcje turystyczno – krajoznawcze
Baszta Prochowa
Nazywana też Kaszaną powstała na przełomie XIII i XIV wieku z przeznaczeniem na skład prochu oraz jako punkt obserwacyjny od strony rzeki Regi. Znana jest przede wszystkim z legendy, według której w XV wieku jeden ze strażników pilnujących w nocy murów miał upuścić z wieży misę z gorącą kaszą. Spadła ona na głowę jednego z gryficzan szykujących się do szturmu na Trzebiatów. Wypadek ten ocalił miasto przed podstępnym atakiem.
Sgraffito
Wykonany techniką tynkarską obraz słonia z 1639 r. na jednej z kamienic na rynku. Powstał prawdopodobnie na skutek silnych emocji, jakich właścicielowi kamienicy bądź artyście dostarczył pokaz żywych słoni. Miało do niego dojść w mieście jesienią 1635 r., gdy do Trzebiatowa zawitała wędrująca po całej okolicy karawana egzotycznych zwierząt, budzących wśród mieszkańców najwyższe zaciekawienie, a nawet grozę.
Most nad Regą
Most drogowy z 1905 roku wybudowany w stylu secesyjnym. Wykonany z żelbetonu, którego zastosowanie zamaskowano bogatymi elementami rzeźbiarskimi, symbolizującymi związek z wodą.
Święto kaszy
Coroczny festyn letni odbywający się w mieście w związku z legendą o Baszcie Kaszanej. Największą atrakcją święta jest niewątpliwie spożywanie kaszy po rycersku. W 2004 roku w Trzebiatowie ustalono zespołowy rekord świata w ilości zjedzonej kaszy 732 kg.