Wjeżdżając tu ze wschodu przez niepozorny most, można nawet nie zauważyć, że oto przekraczamy granicę największej w Polsce wyspy. Droga mknie prosto do tętniących kurortowym życiem Międzyzdrojów. Warto jednak oderwać się od turystycznych szlaków, by poznać prawdziwe oblicze Wolina. Dzikie, tajemnicze i ciągle nieodkryte. Około 80 km od Dźwirzyna na turystów czeka Woliński Park Narodowy, który leśnymi szlakami prowadzi wprost na szczyty najwyższych na wybrzeżu klifów, pozwala stanąć oko w oko z żubrami w słynnej leśnej zagrodzie i podziwiać malownicze Jezioro Turkusowe.
atrakcje turystyczno – krajoznawcze
Molo w Międzyzdrojach
Jedną z największych zalet plaży w Międzyzdrojach jest molo, które sięga w morze na 395 m. Jego tradycje sięgają roku 1906, w którym to 1 lipca uroczyście otworzono mierzącą wtedy 300 metrów konstrukcję.
Aleja Gwiazd
Promenada z odciśniętymi w mosiądzu dłońmi wybitnych artystów filmu i teatru. Dziś Aleja Gwiazd liczy ponad 100 gwiazdorskich dłoni. Obecnie na początku lipca w Międzyzdrojach organizowane jest Zachodniopomorskie Lato z Gwiazdami. www.festiwalgwiazd.pl
Woliński Park Narodowy
Został utworzony w 1960 roku. Obejmuje ochroną część największej polskiej wyspy – Wolin. Szczególne walory Parku to: najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego, dobrze zachowane lasy bukowe, unikalna – wyspiarska delta Świny, przybrzeżny pas wód Bałtyku. Obecna powierzchnia Parku wynosi 10937 ha www.wolinpn.pl.
Ostoja żubrów
Zagroda Pokazowa Żubrów jest częścią Wolińskiego Parku Narodowego. W różnych okresach liczba żubrów wahała się tu od 5 do 12. Obecnie jest ich 6. Zagroda dla zwierząt zajmuje 28 ha, z czego żubry mają do swojej dyspozycji wybieg o powierzchni 20 ha. Żubry można podziwiać ze specjalnych tarasów widokowych.
Jezioro Turkusowe
To piękne jezioro położone w Wapnicy (5 km od Międzyzdrojów) jest jedną z największych atrakcji Wolińskiego Parku Narodowego. Jego niecodzienna, turkusowa barwa pochodzi od zalegających na dnie złóż kredy – jezioro to jest bowiem zatopioną kopalnią tego surowca. W najgłębszym miejscu ma ono 21 metrów głębokości; kąpanie i wędkowanie jest tu zabronione.
Centrum Słowian i Wikingów
To rekonstrukcja zabudowy wczesnośredniowiecznego Wolina z okresu IX-XI wiek. Wszystkie obiekty budowane są na podstawie badań archeologicznych z terenu miasta. Zwiedzający może tu nie tylko podpatrzeć pracę rzemieślników, ubranych w historyczne stroje, ale również spróbować własnych sił, a przez to poznać w praktyce życie i pracę naszych przodków sprzed 1000 lat. Na terenie skansenu odbywają się liczne imprezy historyczne, a największą i najbardziej znaną jest Festiwal Słowian i Wikingów. Bierze w nim udział ok. 1500 odtwórców z 25 krajów świata. Jest to jedna z najbardziej znanych imprez wczesnośredniowiecznych w Europie www.jomsborg-vineta.com.